Oszustwa Finansowe

Marek stracił 20 tys. zł – oszuści powiedzieli, że kilka lat temu kliknął i założył na ich platformie konto, gdzie przyznano mu bitcoiny. Kiedyś to były drobne. Teraz warte są majątek. Może je wypłacić, ale najpierw musi aktywować konto przez wpłatę 20 tys. Po wpłacie kontakt się urwał.

Jola straciła 40 tys. – dała się namówić “doradcy” na intratną “inwestycję”. Po wpłacie kontakt się urwał. Policja jest bezradna, bo firma nie ma żadnych uprawnień, a ślad urywa się w kraju trzeciego świata.

Jacek stracił 80 tys. – dostał pilny telefon. Jest bardzo ostrożny, ale zaufał, bo na ekranie wyświetliło się, że to jego bank. Tak też przedstawiła się osoba w słuchawce. Powiedziała, że właśnie zablokowali próbę włamania na jego konto.

Teraz muszą przeskanować jego komputer i telefon specjalna aplikacją, aby upewnić się, że źródło przecieku zostało usunięte. Faktycznie to był to atak spoofingowy – przestępcy podszyli się pod prawdziwy numer banku (na ekranie można wyświetlić dowolny tekst) i przekonali go do instalacji oprogramowania przejmującego kontrolę. Mając pełny dostęp wyczyścili konto bankowe.

Magda straciła 160 tys. – chciała zacząć inwestować. Kliknęła reklamę gdzie tekst o dużych zyskach zestawiony był z twarzami znanych celebrytów i logotypami państwowych firm. Dla niej to było wiarygodne.

Wpłaciła na początku 10 tys. i obserwowała jak na koncie szybko rosną VIRTUALNE zyski. Zachęcona dużymi procentami dopłaciła kolejne 90 tys. Gdy uzbierała się niezła sumka chciała to wypłacić. Dowiedziała się, że tak, ALE musi najpierw zapłacić podatek. Wpłaciła im kolejne 25 tys. Gdy pieniędzy ciągle nie było wydzwaniała zdenerwowana do “doradcy”. Powiedział jej, że przelew utknął i trzeba jeszcze wpłacić 20 tys. na konto ministerstwa(!) aby wszystko odblokować.

Potem kontakt się urwał… była zrozpaczona… Ale to NIE KONIEC. Po trzech tygodniach zadzwoniła do niej “kancelaria” informując, że padła ofiarą oszustwa. Na szczęście oni właśnie odzyskują pieniądze od tej firmy. Wystarczy, że tylko wpłaci 15tys i oni wszystko dla niej odzyskają. Oczywiście było to kolejne oszustwo.

Gdy prowadzę zajęcia z edukacji finansowej i inwestowania, to niestety słyszę coraz więcej takich historii.

Czasami udaje mi się pomóc i potrafimy przechytrzyć bandytów, aby zwrócili przynajmniej część środków. Jednak to są trudne sprawy i skuteczność niska.

To smutne, że bezczelność przestępców – finansowych drapieżników – którzy czyhają na nasze ciężko zarobione pieniądze, przekracza już wszelkie granice.

Czy to znaczy, że powinniśmy zrezygnować z inwestowania i bogacenia się? Nie próbować? Nie rozwijać się? Nie korzystać z prawdziwych okazji?

Jedynym sposobem, aby się bogacić i podnosić standard życia, jest mistrzowsko zarządzać pieniędzmi. A jedyną osobą, która może mistrzowsko zarządzać Twoim pieniędzmi jesteś TY SAM.
Tylko porządna finansowa edukacja i wiedza zapewni Ci bezpieczeństwo i zyski.


🏆 Pamiętajmy: Najpierw wiedza. Potem zarabianie, oszczędzanie i pomnażanie. W tej kolejności.

2 thoughts on “Oszustwa Finansowe”

  1. Dorota Sokołowska

    Dziękuję za informację, które chronią takich niedouczonych przed utrata pieniędzy

  2. Aleksandra Mędrek

    Witam, ja właśnie zarobiłam na platformie : fortissio.com i niestety z platformy zabrano mi zarobione pieniądze. Chciałam zgłosić na policję, ale niestety odmówiono mi zgłoszenia, gdyż powiedziano mi, że wszystkie firmy brokerskie zasłaniają się w regulaminie tym, że 80% ludzi traci na platformach swoje pieniądze i jeśli zgodziłam się tam dobrowolnie wpłacać własne pieniądze, to wyrażam zgodę na to, aby mnie w białych rękawiczkach ” – okradziono. . Więc . . . .każdy wpłacający będzie ‘golony” w majestacie prawa!!- Ostrzegam więc.

Comments are closed.